EN FA

کرونا تلنگری برای بیداری بشر است

1401/01/23 تعداد بازدید: 1093
print
کرونا تلنگری برای بیداری بشر است

آیت الله مصباح یزدی

 یکی آموزه های قطعی قرآن و روایات این است که هیچ پدیده ای بدون قضا و قدر الهی تحقق پیدا نمی کند، سؤال می شود که افعال اختیاری انسان اگر با قضا و قدرالهی واقع می شود چرا مسؤولیت برگردن انسان است؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سؤال مذکور اظهار داشت: در فعل اختیاری چیزی مورد قضای الهی قرار می گیرد که اختیار فاعل نیز در آن لحاظ شده است، وقتی انسان تصمیم گرفت اراده الهی به آن تعلق می گیرد و محقق می شود اما قبل از آن مراحل تقدیر است که قابلیت تغییر دارد.

انسان اراده و اختیار دارد اما این کار با اذن خدا صورت می گیرد، فاعلیت الهی حقیقی است و تأثیر در وجود دارد اما در مرتبه ای بالاتر از چیزهایی است که می شناسیم، قضا و قدر درباره همه افعال اختیاری انسان وجود دارد.

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که اعتقادات زمینه را برای ترقی فهم، معرفت و ایمان انسان فراهم می کند، ابراز داشت: با دعا و توسل می توانیم به مرحله ای برسیم که حقیقت برخی مسائل را به اندازه ظرفیت خود بفهمیم.

خدا راه تکامل را برای انسان ها فراهم کرده تا هر کس در هر مرتبه ای از ظرفیت کمال قرار دارد بتواند به پیش برود، در بین انسان ها کسانی که استعدادهای خوبی دارند و از نظر صفای قلبی و نورانیت باطن به مراحل خوبی رسیدند می توانند از عموم مردم مسائل بیشتری را درک کنند.

نماینده خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: گاهی تحمل مشکلات و سختی ها برای انسان سخت است و امروز هم می بینیم کسانی بر اثر ترس و نگرانی از بیماری کرونا آرامش ندارند اما اگر بداند که خدا این مسائل را مقدر کرده و برخی مقدرات با دعا و تضرع قابل تغییر است امیدوار خواهد شد.

وقتی همه چیز آماده تحقق مقدرات است دعا می تواند آن را تغییر دهد، اگر انسان بداند تقدیرات الهی بر اساس حکمت است در مواقع سختی و بلا بیش از اندازه نگران نخواهد بود و توجه دارد که سختی ها می تواند سبب ترقی باشد.

آیت الله مصباح یزدی با بیان این که بلاها می تواند زمینه تکامل انسان شود، گفت: توجه دادن مؤمنان به آموزه قضا و قدر سبب آرامش روحی و آمادگی برای دعا و تضرع می شود تا مراتب ایمانشان ترقی پیدا کند.

اگر خدا نعمت هایی به انسان داده نباید مغرور شود و تصور کند که خدا نمی تواند نعمت را پس بگیرد، خدا نعمت سلامتی را داده اما با یک ویروس کل عالم را زیر و رو کرده است و متخصص ترین دانشمندان مربوط به آن علم اظهار عجز می کنند، ویروس در پایین ترین مرتبه حیات قرار دارد اما خدا با همین پایین ترین مرتبه حیات، انسان هایی که مغرور شده اند را وادار به اظهار عجز می کند و اگر انسان هوشیار باشد بیدار خواهد شد.

نظرات

 نام:
*نظر:
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک